Wizyta dr Eszter LELLEI-KOVÁCS z Węgier

     W dniach 20-25 maja w Katedrze Agronomii Instytutu Rolnictwa gościliśmy Panią dr Eszter LELLEI-KOVÁCS z Węgier, która jest ekologiem, pracownikiem naukowym HUN-REN Centre for Ecological Research, Institute of Ecology and Botany w Vácrátót (wchodzi w skład Center for Ecological Research). Wizyta ta odbyła się w ramach współpracy naukowo-dydaktycznej między SGGW i HUN-REN Centre for Ecological Research. Opiekunem gościa była dr hab. inż. Maria Janicka.

     W trakcie pobytu dr Eszter LELLEI-KOVÁCS wygłosiła dwa referaty:

  • – w dniu 21 maja na zebraniu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego pt. Climate and diverse soil types in the Danube-Tisza Interfluve – the background of the unique flora and fauna,
  • – w dniu 23 maja na zebraniu Oddziałów Warszawskich: Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego i Polskiego Towarzystwa Agronomicznego pt. Diverse vegetation and the unique flora in the Danube-Tisza Interfluve.

     Ponadto wzięła udział w wyjazdach terenowych:

  • – w dniu 20 maja do „Błot Rakutowskich” (PLB040001) – obszaru specjalnej ochrony ptaków w ramach programu Natura 2000, gdzie prowadzone są m.in. badania z wykorzystaniem metod telemetrycznych dotyczące zachowania koników polskich. Zapoznała się m.in. z wypasem koników polskich jako formą czynnej ochrony tego terenu. Po „Błotach Rakutowskich” oprowadzała nas dr Martyna Prończuk.
  • – w dniu 21 maja odbył się wyjazd na łąki w dolinie Rządzy, okresowo podmokłe, ekstensywnie użytkowane, bogate florystycznie z dużym udziałem storczyków, głównie Dactylorhiza majalis, których rozwój od kilku lat jest oceniany w zależności od częstotliwości użytkowania i warunków pogodowych.
  • – w dniu 22 maja dr Eszter LELLEI-KOVÁCS zwiedziła z przewodnikiem rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego
  • – w dniu 23 maja Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
  • – w dniu 24 maja wzięła udział w wyjeździe terenowym do obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Pilicy (PLH140016). Występują tu m.in. zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (6410), bogate florystycznie łąki rajgrasowe (6510) użytkowane ekstensywnie oraz ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe (6120). Dr Eszter LELLEI-KOVÁCS zapoznała się z istniejącymi i potencjalnymi zagrożeniami dla tych siedlisk oraz sposobami ich utrzymania lub odtwarzania. 
  •  

zdj. M. Janicka