Raport o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2021-2022
W dniu 21 grudnia 2023 r. w siedzibie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) odbyło się spotkanie poświęcone sektorowi rolnictwa ekologicznego w Polsce.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele IJHARS; Główny Inspektor Pan Przemysław Rzodkiewicz, Zastępca Głównego Inspektora Pani Agnieszka Sudoł, Dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych Pani Małgorzata Waszewska, przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego Pan Dyrektor CDR w Brwinowie Ireneusz Drozdowski i Pan Dariusz Pomykała – kierownik działu Rolnictwa Ekologicznego i Działań Rolno-Środowisko-Klimatycznych CDR oddział w Radomiu. Instytut Rolnictwa i Katedrę Agronomii SGGW na spotkaniu reprezentował Dr inż. Krzysztof Pągowski. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele prasy branżowej.
Na początku spotkania przedstawiciele IJHARS odnieśli się do informacji zawartych w nowo publikowanym raporcie, odnosząc się do struktury, skali i dynamiki rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2021-2022.
Z raportu wynika, że w 2022 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła do 22 882, liczby podmiotów prowadzących działalność w zakresie przygotowania żywności ekologicznej do 1216 , a łączna powierzchnia użytków rolnych, na których stosowana była ekologiczna metoda produkcji. zwiększyła się do 554 631,7 ha. Największy udział w produkcji żywności ekologicznej w naszym kraju mają: zboża, owoce (głównie jabłka i owoce miękkie), a także drób i jaja. W ekologicznej produkcji zwierzęcej w naszym kraju zarysowała się ostatnio tendencja spadkowa. Poza drobiem i jedną grupą bydła, w przypadku reszty ekologicznych gatunków zwierząt hodowlanych odnotowano w latach 2021-2022 spadek pogłowia. Przyczyn tego można doszukiwać się w ogólnych trudnościach w prowadzaniu produkcji zwierzęcej, w tym niewystarczającej dostępności pasz ekologicznych i ekologicznych zwierząt, czy też występowaniu ASF (w przypadku świń).
Następnie przedstawiciele IJHARS, CDR i SGGW przedstawili rolę i realizowane zadania poszczególnych jednostek we wspieraniu dalszego rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Dr inż. Krzysztof Pągowski przedstawił ofertę dydaktyczną Wydziału Rolnictwa i Ekologii pod kontem edukacji w zakresie rolnictwa ekologicznego. Poświęcają najwięcej uwagi nowemu, realizowanemu od 6 lat w języku anielskim i od roku w języku polskim kierunkowi studiów Ekologiczne Rolnictwo i Produkcja Żywności. Wskazując na wartościowy program studiów opracowany zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców z branży żywności ekologicznej.
Więcej informacji na temat IJHARS oraz rolnictwa ekologicznego można znaleźć m.in. na następujących stronach internetowych: https://www.gov.pl/web/ijhars/rolnictwo-ekologiczne, https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rolnictwo-ekologiczne1