O projekcie E-Rolnictwo Regeneratywne na konferencji naukowej

    Konferencja naukowa poświęcona śp. prof. dr hab. Alicji Gawrońskiej-Kuleszy nt.:„Nauka praktyce – aktualne wyzwania rolnictwa” odbyła się w dniach 23-25 czerwca 2025 roku w Borowinie k. Konstancina Jeziornej.

    W ramach swojego wystąpienia dr inż. Aneta Perzanowska z Katedry Agronomii przedstawiła założenia i cele międzynarodowego projektu pt. „E-Rolnictwo Regeneratywne” (akronim: E-RegeAgro). Projekt został zatwierdzony do realizacji przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności i jest realizowany w ramach sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 2 i będzie realizowany w latach 2024-2027.

    Dr inż. Aneta Perzanowska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach świata rolnictwo regeneratywne ciągle należy do alternatywnych, a jednocześnie niszowych sposobów produkcji rolnej.

    Zainteresowanie systemem rolnictwa regeneratywnego zaczęło się zaznaczać kilka lat temu w przestrzeni naukowej, eksperckiej i praktycznej. W dalszym ciągu istnieje jednak deficyt wiarygodnych i uporządkowanych źródeł wiedzy z zakresu tego rolnictwa, ukierunkowanych na jego wpływ na właściwości agroekosystemów i klimat, a także stosowanie w praktyce. Dlatego e-platforma edukacyjna o rolnictwie regeneratywnym powstająca w ramach projektu „E-Rolnictwo Regeneratywne” to idealne narzędzie – umożliwi przekazywanie wiedzy, budowanie kompetencji i wspieranie społeczności wiejskich w świadomym kształtowaniu przyszłości. Jest odpowiedzią na oczekiwania wszystkich osób, które poszukują rzetelnego, kompletnego źródła wiedzy o regeneratywnym gospodarowaniu. Osoby korzystające z e-platformy zdobędą (bądź poszerzą już posiadaną) najnowszą wiedzę w zakresie agroekologii, nauk o glebach uprawnych, żywieniu roślin i ochronie środowiska.

Unikatowym wymiarem projektu „E-Rolnictwo Regeneratywne” jest połączenie teorii i praktyki, gospodarki i nauki w kompleksową, spójną i wiarygodną całość, wykazującą duży potencjał oddziaływania na społeczeństwo. Pozwoli to na usystematyzowanie posiadanej wiedzy i opracowanie wysokiej jakości materiałów edukacyjnych. Informacje będą skierowane do różnych grup użytkowników (rolnicy, firmy rolne, doradcy, studenci) pochodzących z wielu krajów, ponieważ platforma będzie dostępna w czterech wersjach językowych: polskim, czeskim, rumuńskim i angielskim. Oprócz tego o nowatorstwie projektu świadczy fakt wykorzystywania w upowszechnianiu w sposób kompleksowy nowoczesnych oraz atrakcyjnych metod i środków dydaktycznych ułatwiających przyswajanie nauczanych treści, przyjaznych dla użytkownika oraz wspomagających umiejętności praktyczne.

    Więcej o projekcie „E-Rolnictwo Regeneratywne” można dowiedzieć się na stronie: https://e-regenerativeagriculture.com/