Mgr inż. Renata Leszczyńska wśród laureatów konkursu Preludium NCN
Mgr inż. Renata Leszczyńska przygotowująca rozprawę doktorską w Katedrze Agronomii w Instytucie Rolnictwa jest jedną z pięciu laureatów z SGGW w Warszawie konkursu Preludium Narodowego Centrum Badań. Konkurs ten jest adresowany dla młodych naukowców nieposiadających stopnia doktora. Promotorem pracy doktorskiej mgr inż. Renaty Leszczyńskiej jest dr hab. inż. Stanisław Samborski, prof. SGGW.
Na realizację projektu „Zdalna ocena dojrzewania naci ziemniaka w doświadczeniach hodowlanych” NCN przyznało kwotę ponad 130 tys. zł. Wyselekcjonowanie nowej odmiany ziemniaka jest procedurą długotrwałą (10-12 lat). Według hodowcy ziemniaka z polskiej Hodowli Roślin w Zamarte sp. z o.o., obecnie najlepszymi odmianami jadalnymi ziemniaka są te o krótkim okresie uprawy, dlatego że produkcja odmian na wczesny zbiór jest najbardziej dochodowa.
Pomimo dużego postępu w hodowli ziemniaka podział genotypów ziemniaka na klasy dojrzewania jest wciąż wykonywany wzrokowo na tysiącach poletek. To czasochłonne i pracochłonne zajęcie może być również ograniczone przez niekorzystne warunki pogodowe.
Hodowcy ziemniaka potrzebują innowacyjnej, łatwej i zdalnej metody, która sprawi, że klasyfikacja odmian ziemniaka na klasy dojrzewania będzie znacznie szybsza. Celem projektu jest określenie, czy wykorzystanie zdjęć z drona przyspieszy ocenę dojrzewania genotypów ziemniaka w obrębie dużych doświadczeń hodowlanych.
Źródło: sggw.edu.pl