Pole w Chylicach
Chylice – położone są w gminie Jaktorów, w powiecie Grodziskim, w województwie mazowieckim, w odległości ok. 40 km na zachód od Warszawy i około 40 km od Skierniewic. Pole doświadczalne w Chylicach powstało w 1951 roku i pierwotnie obejmowało ok. 25 ha. Obecnie w skład pola w Chylicach wchodzą trzy ścisłe wieloletnie doświadczenia polowe oraz pole uprawiane konwencjonalnie o powierzchni 5 ha, które może posłużyć jako zaplecze badawcze pod nowe doświadczenia.
Z-3 i Z-4
Dwa z zachowanych ścisłych doświadczeń zostały założone w 1955 roku i porównuje się w nich działanie nawożenia organicznego i mineralnego w zmianowaniu czteropolowym z i bez bobowatej drobnonasiennej. Zróżnicowane nawożenie (NPK, ½ NPK + ½ obornik, Obornik, Kontrola bez nawożenia) stosowane jest w dwóch zmianowaniach: 1. buraki cukrowe – jęczmień jary z wsiewką koniczyny czerwonej – koniczyna czerwona – pszenica ozima; 2. buraki cukrowe – jęczmień jary – rzepak ozimy – pszenica ozima.
U-6
Trzecie doświadczenie zostało założone w 1975 roku w celu zbadania wpływu siewu bezpośredniego w porównaniu do uprawy płużnej na właściwości gleby i plonowanie roślin. W 2011 roku wprowadzono modyfikację wariantów uprawy polegającą na zastąpieniu uprawą bezpłużną (kultywator stosowany całopowierzchniowo) części poletek z siewem bezpośrednim i orką. We wszystkich trzech ścisłych doświadczeniach czynniki doświadczenia występują w 4 powtórzeniach w układzie losowanych bloków.
Obszar zachowanego obecnie pola stanowi czarna ziemia wytworzona z płytkich glin zwałowych lekkich podścielonych piaskiem oraz czarna ziemia na piasku słabogliniastym podścielona gliną zwałową lekką lub średnią. Gleby te zaliczono do klas IV a i IV b. Lokalizacja pola na tych glebach sprawia, że Chylice mogą być ciekawym uzupełnieniem bazy badawczej pól w Skierniewicach i Miedniewicach, położonych na glebach o odmiennej genezie (brunatnych i płowych). W niedalekiej odległości od pola znajduje się niewielki budynek (pawilon), będący zapleczem technicznym.