Historia

Profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Chemii Rolnej. Urodził się 18 marca 1886 r. w Warszawie i tutaj uczęszczał do II gimnazjum. Maturę uzyskał w Petersburgu w r. 1904. Początkowo studiował matematykę na Uniwersytecie w Warszawie, a po zamknięciu go w 1906 r. udał się do Lipska, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym w Instytucie Chemii Fizykalnej. Studia te zostały zakończone uzyskaniemtytułu doktora w 1911 r. W tym samym roku został asystentem w Stacji Chemiczno-Rolniczejw Dublanach, którą kierował Józef Mikułowski-Pomorski. Pracując, jednocześnie studiowałrolnictwo w Akademii Rolniczej w Dublanach, uzyskując w 1917 r. dyplom ukończenia.
W 1917 r. powierzono mu wykłady chemii rolnej na Wydziale Chemicznym Politechniki we Lwowie.
Od 1918 do 1919 r. administrował folwarkiem Siedliska pod Lwowem.
Na początku 1919 r. został mianowany kierownikiem stacji Chemiczno-Rolniczej, a w końcu 1919 r. profesorem nadzwyczajnym chemii rolniczej i gleboznawstwa na Wydziale Rolniczo-
Lasowym Politechniki Lwowskiej, prowadząc w dalszym ciągu Stację Chemiczno-Rolniczą
i Torfową w Dublanach. W r. 1923 został powołany do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jako profesor zwyczajny uprawy i nawożenia roli na Wydziale Ogrodniczym. Tu musiał zorganizować Zakład w Skierniewicach, zajmując się jednocześnie kierowaniem
folwarku skierniewickiego. Od 1924 r. kierował pracami pola doświadczalnego. Wybudowano tam
wszystkie potrzebne budynki i opracowano plan trwałych doświadczeń nawozowych, które
dotychczas są prowadzone. Na Polu Doświadczalnym w Skierniewicach zgromadzony został
duży materiał oparty na wieloletnich doświadczeniach, który znajduje się obecnie w opracowaniu. […] Dużo pracy włożył przy organizacji Wydziału Ogrodniczego. Kierował dłuższy czas praktykami ogrodniczymi w Skierniewicach, w latach 1927/28, 1928/29 oraz w latach 1931/32
i 1932/33 był Dziekanem Wydziału Ogrodniczego.
W latach 1933/34, 1934/35 i 1935/36 był Rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W r. 1937 został mianowany profesorem zwyczajnym chemii rolnej i rolnictwa i przeniósł się na Wydział Rolniczy.
Jeszcze w r. 1922 został wybrany członkiem korespondentem Akademii Nauk Technicznych,
a następnie był jej czynnym członkiem. Później został członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i przez cały czas był przewodniczącym” Sekcji Rolniczej. Oprócz tego był przewodniczącym Komitetu Rolniczego Rady Nauk Ścisłych i Stosowanych przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Pracował również w Komisji Współpracy w Doświadczalnictwie przy Ministerstwie Rolnictwa, będąc wiceprzewodniczącym tej Komisji i Przewodniczącym Sekcji Nawozowej. Był też przewodniczącym   „Przeglądu Doświadczalnictwa Rolniczego”. W r. 1937 został prezesem Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, gdzie kierował sekcją naukową. Był założycielem i redaktorem „Roczków Nauk Ogrodniczych”. W r. 1936 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.

Wojna przerwała zarówno jego pracę organizacyjną w dziedzinie nauk rolniczych, jak i pracę naukową w Zakładzie Chemii Rolnej. W czasie okupacji zajął się pisaniem podręcznika chemii rolnej oraz opiekował się wykańczaniem prac doktorskich (prace doktorskie Kotera i Łebkowskiego). Podręcznik chemii rolnej został w tym czasie całkowicie opracowany, niestety w czasie “powstania warszawskiego zaginął, a ocalała tylko jedna jego część, która później została wydana nawozy organiczne. W 1943 r. za zezwoleniem ówczesnych władz akademickich przystąpił do ponownego zorganizowania Zakładu Chemii Rolnej, pracując oficjalnie w Dziale Żywienia Insytutu Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach,
z siedzibą w Warszawie. Udało się mu zatrudnić w Zakładzie Chemii Rolnej kilku pracowników,
a mianowicie: obecnego prof. dr A. Maksimowa, docent dr Janinę Krzysztofowicz oraz adiunkta Irenę Ozimowską-Dąbrowską, dając im warunki pracy naukowej i organizując przyszłą pracę w Zakładzie Chemii Rolnej. Niestety, zorganizowany Zakład Chemii Rolnej został ponownie zniszczony przez Niemców w czasie powstania warszawskiego. W końcu stycznia 1945 r. przybył do Warszawy jako kurator w celu organizowania Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wprawdzie budynki Szkoły mało ucierpiały, jednak wnętrze jej wraz z całą aparaturą, szkłem i chemikaliami, które były zgromadzone w czasie okupacji, zostało całkowicie zniszczone. Korzystając ze współpracy wszystkich kolegów walnie przyczynił się do tego, że w Szkole można było rozpocząć działalność dydaktyczną. Zaraz po otwarciu Szkoły Związek Samopomocy Chłopskiej zwrócił się do Wydziału Rolniczego o współpracę w dziedzinie oświaty rolniczej. W związku z tym zaczęła się jego pracaw Związku Samopomocy Chłopskiej przy udziale kilku kolegów (prof. W. Dąbrowski, prof. S. Koeppe, prof. S. Moszczeński, prof. S. Turczynowicz). W celu wzmocnienia tej współpracy został utworzony w Związku Samopomocy Chłopskiej Instytut Nauki i Oświaty Rolniczej, którego był prezesem. W Instytucie tym pracował do końca 1948 r. nad rozpowszechnianiem oświaty rolniczej. W organizacji nauki oparł się Instytut przede wszystkim na nauce uniwersyteckiej i na Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Koordynacja badań, jak również planowanie tych badań odbywało się w poszczególnych komisjach. W dziedzinie oświaty rolniczej zaczęto wydawać od października 1945 r. pod jego ą czasopismo popularnorolnicze „Chłopska Gospodarka”. Było to pierwsze czasopismo rolnicze po wyzwoleniu. Nosiło ono charakter fachowy i wychodzilo aż do 1948 r. włącznie. Funkce Instytutu Nauki i Oświaty Rolniczej w 1949 r. przejęło Ministerstwo Rolnictwa tworząc w Ministerstwie Radę Naukowo-Rolniczą, w której pełnił funkcje zastępcy ministra jako przewodniczący. Rada Naukowo-Rolnicza kontynuowała pracę w dziedzinie organizacji nauki rolniczej opierając się przede wszystkim na zorganizowaniu istniejącej kadry naukowej w wyższych szkołach rolniczych, subwencjonując najważniejsze zaplanowane badania naukowe. Dopiero później Ministerstwo weszło na inną drogę organizowania instytutów dla poszczególnych zagadnień.

W 1946/47 r. został obrany dziekanem Wydziału Rolniczego i w tym charakterze zajął się przede wszystkim próbą opracowania programu dla tego Wydziału, będąc jednocześnie przewodniczącym Sekcji Rolniczej Rady Szkolnictwa Wyższego.

W 1947/48 r. został wybrany na Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i na tym stanowisku był w latach akademickich 1947/48 i 1948/49. Będąc rektorem starał się przede wszystkim o lepsze wyposażenie pracowni naukowych, o powiększenie personelu nauczającego i o lepsze zorganizowanie nauczania.

W 1950 r. został powołany na kierownika działu Żywienia i Nawożenia w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.[..] Dało mu to możliwość uzyskania kilku etatów asystenckich w celu prowadzenia badań chemiczno-rolniczych, zainicjowanych w Zakładzie Chemii Rolnej. Było to ważnez tego powodu, że w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego nastąpiły oszczędności w etatach asystenckich. Od 1952 r. zaczął się interesować metodyką izotopową w naukach rolniczych. Nie znajdował jednak w tym kierunku należytego zrozumienia, które by mu pozwoliło rozpocząć pracę na szerszą skalę. Dopiero
w 1955 r. otrzymał na ten celo skromną subwencjęz Komitetu Nauk Rolniczych PAN, a w 1956 r. zorganizował w ramach Komitetu Nauk Rolniczych PAN pierwszą w Polsce pracownię rolniczych badań izotopowych. [..]

Przeprowadzone w Zakładzie Chemii Rolnej badania nad wartością wody amoniakalnej doprowadziły do tego, że PKPG powołała specjalną komisję do stosowania nawozów płynnych, powołując go na przewodniczącego tej komisji. Komisja ta doprowadziła do stosowania wody amoniakalnej w praktyce rolniczej na powierzchni około 50 tys. ha. Woda amoniakalna stała się więc wprowadzonym nawozem azotowym, a dokumentacje dotyczące stosowania tego nawozu były przekazane na państwom demokracji ludowych i ZSRR, gdzieod 1956 r. stosowao się wodę amoniakalną.

Zawsze starał się wyniki prowadzonych przez siebie badań wprowadzać do szerokiej praktyki rolniczej. Nie tylko więc badania dotyczące wody amoniakalnej, ale również badania nad superfosfatem granulowanym zostały doprowadzone do tego, że nawó zten produkuje się w znacznych ilościach fabrycznie. Zajmował s się zagadnieniem metanowej fermentacji obornika, gdyż-zdaniem jego – jest to zagadnienie o wielkiej doniosłości ekonomicznej.

Obok badań chemiczno-rolniczych zajmował się również badaniami nad uprawą tytoniu, ogłaszając kilkanaście prac z dziedziny nawożenia tytoniu oraz dwa opracowania podręcznikowe: „Uprawa tytoniu Kentucky” i „Uprawa machorki”.

W roku 1955 otrzymał nagrodę Państwową II stopnia, a w roku 1956 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski (11.11.1956r.).

Zmarł 25 sierpnia 1961 i został pochowany na warszawskich Powązkach (kwatera 280-2-20,21)