Ideathon 2024 #NestleDlaNauki
W dniach 22-24 listopada 2024 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się Ideathon 2024, zorganizowany w ramach pierwszej edycji programu #NestleDlaNauki. W wydarzeniu Ideathon 2024 udział wzięło 12 drużyn studentów z 9 krajowych uczelni i uniwersytetów. Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego reprezentowały dwie drużyny: „Zielona rewolucja” w składzie Zuzanna Jaszczuk, Szymon Kowalski i Adam Więckowski oraz „Klimatyczny duet” stworzony przez Sarę Lianę-Wierciszewską i Kamila Wierciszewskiego. Tegoroczna edycja poruszała zagadnienia dotyczące rolnictwa regeneratywnego, a temat z którym zmierzyli się uczestnicy to: „Niskoemisyjne nawożenie bez negatywnego wpływu na plonowanie – optymalizacja wykorzystania nawozów w uprawach roślin”.
Ideathon to dwudniowe wydarzenie, podczas którego studenci mieli okazję opracować innowacyjne rozwiązania stawianych przed nimi wyzwań naukowych, ekonomicznych i środowiskowych. W trakcie intensywnych warsztatów studenci mogli liczyć na wsparcie mentorów z Rady Programowej #NestleDlaNauki, złożonej z ekspertów związanych z rolnictwem regeneratywnym i branżą spożywczą, w tym przedstawicieli nauki, reprezentantów Nestlé, a także ekspertów w obszarze zarządzania projektami. Następnie wszystkie pomysły zostały zaprezentowane przed Radą Programową #NestleDlaNauki, a najlepsze z nich otrzymały szansę dalszego rozwoju i finansowania.
Decyzją Rady Programowej #NestleDlaNauki, pierwsze miejsce w wydarzeniu Ideathon 2024 zajęła drużyna ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Studenci kierunku Rolnictwo – Zuzanna Jaszczuk, Szymon Kowalski oraz Adam Więckowski.
Nagroda główna to Pakiet akceleracyjny – Foodtech.ac o wartości 19 000 zł, zapewniający kompleksowe wsparcie w komercjalizacji i uruchomieniu przedstawionego pomysłu. Wręczono również dwa wyróżnienia, każde o wartości 10.000 zł.
Członkiniami Rady Programowej tegorocznej edycji #NestleDlaNauki są prof. dr hab. Krystyna Gutkowska z Katedry Badań Rynku Żywności i Konsumpcji – Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka oraz dr inż. Aneta Perzanowska z Katedry Agronomii – Instytut Rolnictwa.
Drugą aktywnością w ramach pierwszej edycji #NestleDlaNauki jest konkurs grantowy dla studentów i doktorantów studiów rolniczych na temat: „Wartość odżywcza roślin uprawianych w systemie rolnictwa regeneratywnego„. Regulamin konkursu zostanie ogłoszony wkrótce.
Celem utworzonego w tym roku programu #NestleDlaNauki i kolejnych jego edycji jest wsparcie środowisk naukowych w tworzeniu innowacyjnych koncepcji odpowiadających na wyzwania współczesnego łańcucha żywnościowego. Więcej informacji na stronie: https://www.nestle.pl/nestledlanauki
zdj. A. Perzanowska