History
Calendar
1919 Pursuant to the Regulation of the Minister of Agriculture dated On May 28, 1919, SGGW received a farm for experimental purposes 1921 By decision of prof. Józef Mikułowski-Pomorski, the first field experiments are carried out 1923 The Experimental Field is incorporated into the structure of the Department of Soil Cultivation and Fertilization, headed by Prof. Marian Górski 1939–1945 Field experiments continue under German supervision 2002 Resolution of the SGGW Senate of On March 25, 2002, the Faculty Experimental Station was established in Skierniewice 2004–2009 Expansion and renovation of the Faculty Experimental Station in Skierniewice 2019 The Experimental Station of the Institute of Agriculture is established. Prof. Marian Górski in Skierniewice on October 1, 2019
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Starania prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego dotyczące otrzymania gruntów pod doświadczenia zostały uwieńczone sukcesem w czasie, gdy przez 2 lata był rektorem SGGW. Na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa z dn. 28 maja 1919 r. SGGW otrzymało folwark w Skierniewicach na cele doświadczalne wraz z gruntami (269 ha), parkiem i pałacem. Grunty te do końca XVIII w. należały do arcybiskupów gnieźnieńskich, na siedzibę których wybrano w Skierniewicach pałac (nazywany obecnie Pałacem Prymasowskim) wraz z otaczającymi zabudowaniami i folwarkiem. Znamiennymi datami dla Skierniewic w XIX w. był rok 1845, w którym uruchomiono pierwszą w Polsce kolej „Warszawsko-Wiedeńską” oraz rok 1885, w którym w Pałacu Prymasowskim odbyło się spotkanie trzech zaborców Polski: Aleksandra III — cara Rosji, Franciszka Józefa I — cesarza Austro-Węgier oraz Wilhelma I — cesarza Niemiec. Dopiero po wyzwoleniu Polski w 1919 r. cały folwark skierniewicki wraz z osadą pałacową i pałacem (obecnie siedziba Instytutu Warzywnictwa) został upaństwowiony i przekazany dla SGGW. W tym czasie Skierniewice stały się ważnym ośrodkiem pracy naukowej w dziedzinie produkcji rolniczej i ogrodniczej.
Na terenie przekazanego SGGW folwarku wydzielono 36 ha gruntów na Pole Doświadczalne. Stanowiło ono oddzielną jednostkę organizacyjną połączoną początkowo z pracownią chemiczno-rolniczą Zakładu Chemii Rolniczej SGGW w Warszawie. Do 1924 r. opiekunem naukowym tego Pola był prof. Witold Staniszkis, a kierownikami — K. Wróblewski, a następnie M. Komar. W 1924 r. Pole Doświadczalne stało się częścią organizacyjną Zakładu Uprawy i Nawożenia Roli, który został utworzony na Wydziale Ogrodniczym SGGW. Od początku istnienia kierownikiem Zakładu był prof. Marian Górski, z upoważnienia którego opiekę naukową nad doświadczeniami rolniczymi sprawowali adiunkci: dr Zygmunt Bronisław Golonka (1923–29) oraz dr Janina Krotowicz-Krzysztofowicz (1929–38).
W czasie II wojny światowej wszystkie doświadczenia wieloletnie zakładane w latach 1922–1924 były kontynuowane pod nadzorem niemieckim. Od strony naukowej doświadczeniami opiekowali się mieszkający tam w tym czasie prof. Marian Górski i dr Mieczysław Koter, natomiast od strony organizacyjnej — Szczepan Maciejewski. Na przełomie lat 1940/41 na terenie Skierniewic Związek Walki Zbrojnej (później AK) zorganizował oddział specjalny (dywersyjny) do walki zbrojnej z okupantem. Od początku główną siedzibą oddziału AK były budynki SGGW, w których ukrywano broń i amunicję. Część tych zapasów została odnaleziona w trakcie remontu i rozbudowy Pola Doświadczalnego w 2004 r. W czasie okupacji na terenie Pola mieszkało kilku członków tego oddziału, a dwóch z nich — ppor. Wojciech Motyl (pseudonim Puk) i inż. Tadeusz Bańcerek (pseudonim Wyrwa) było pracownikami Pola.
Od zakończenia wojny aż do 2005 r. Pole Doświadczalne administracyjnie było jednostką organizacyjną należącą do Katedry Chemii Rolniczej Wydziału Rolniczego SGGW. Z tego powodu zwierzchnikami nad działalnością Pola Doświadczalnego byli kolejni kierownicy Katedr lub Zakładów Chemii Rolniczej: prof. Marian Górski, prof. Józef Goralski, prof. Leszek Kuszelewski, prof. Stanisław Moskal, prof. Tadeusz Barszczak, prof. Stanisław Mercik i prof. Jan Łabętowicz. Z upoważnienia kolejnych kierowników Katedr w okresie powojennym opiekę nad doświadczeniami prowadzonymi na Polu Doświadczalnym sprawowali Alfred Klawencki (do 1953 r.), Jan Hryniuk (1953–1958), Stanisław Mercik (1958–1984) i Wojciech Stępień (od 1985 r.).
W latach 60. i 70. Pole Doświadczalne w Skierniewicach przeżywało trudne chwile. Pod koniec lat 60. zostały podjęte próby przejęcia Pola przez Instytut Warzywnictwa. Powołana wówczas specjalna komisja międzyministerialna (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rolnictwa) przeanalizowała na miejscu wartość doświadczeń wieloletnich i wskazała, że tylko 7,5 ha bez szkody może zostać przekazana na rzecz Instytutu Warzywnictwa. Decyzja ta została zrealizowana w 1969 r. wbrew uchwale Rady Wydziału Rolniczego SGGW. Pozostałą część Pola Doświadczalnego uznano za bezcenną, niepodzielną całość i pozostawiono przy SGGW. W 1979 r. po raz drugi poczyniono starania o odebranie części Pola Doświadczalnego na rzecz miasta. W tym czasie wojewoda skierniewicki wystąpił do Rektora SGGW prof. Henryka Jesiorowskiego o przekazanie pod budowę Zespołu Szkół Ogrodniczych przeszło połowy areału Pola. Ostatecznie władze SGGW, w porozumieniu z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego, nie wyraziły zgody na przekazanie gruntów Pola Doświadczalnego dla Technikum Ogrodniczego.
Niezależnie od tego w latach 1985–1986 w Skierniewicach miało miejsce kilka pożarów. W pierwszym pożarze jesienią 1985 r. spłonęła specjalna suszarnia do suszenia tytoniu lub siana, a tydzień później — duża stodoła ze specjalnymi boksami do gromadzenia zbóż z poletek. W trzecim pożarze, latem 1986 r. spłonęła obora i stajnia. Z dużym prawdopodobieństwem można wnioskować, że były to podpalenia, ale nie udało się zidentyfikować sprawców tych czynów.
W latach 2004-2009 miała miejsce rozbudowa oraz remont ówczesnej Wydziałowej Stacji Doświadczalnej w Skierniewicach. Zostały wybudowane 2 budynki i wyremontowane 3 stare. Decyzją Rektora dokupiono 31ha gruntów, położonych na terenie wsi Miedniewice, ok. 2km od siedziby Stacji Doświadczalnej. Na tych gruntach w 2011r. z inicjatywy Prof. Stanisława Lenarta, Prof. Zdzisława Wyszyńskiego, Prof. Wiesława Mądrego wydzielono 11ha na potrzeby badań Katedry Agronomii. Kierownikiem Wydziałowej Stacji Doświadczalnej w Skierniewicach został dr Wojciech Stępień.
01.10.2019r. Wydziałowa Stacja Doświadczalna została przemianowana na Stację Dośwadczalną im. Prof. Mariana Górskiego w Skierniewicach, a Kierownikiem został mgr inż. Paweł Szacki. Do 2020r. z inicjatywy Prof. dr hab. Wojciecha Stępnia wykonano prace ogrodnicze nad zagospodarowaniem otoczenia oraz dokonano nowych nasadzeń. W 2020r. również dokonano remontu elewacji wszystkich budynków Stacji Doświadczalnej.