„Dlaczego użytki zielone?”- 30. Generalna Konferencja EGF

W dniach 9-13 czerwca 2024 roku odbyła się 30. Generalna Konferencja Europejskiej Federacji Łąkarskiej (EGF). Federacja ta powstała w 1963 roku i zrzesza obecnie 32 kraje. Misją EGF jest wymiana i rozpowszechnianie dorobku łąkarstwa i nauk pokrewnych w Europie oraz wytyczanie nowych kierunków badań. Służą temu odbywające się systematycznie co dwa lata (od 1965 roku) konferencje generalne oraz organizowane pomiędzy nimi węższe tematycznie sympozja okazjonalne. Konferencje te oddziałują na rozwój zarówno nauki, jak i praktyki łąkarskiej w Europie.

Tym razem Generalna Konferencja EGF odbyła się w Leeuwarden (Niderlandy) pod hasłem „Dlaczego użytki zielone?”, czy są one ważne, a jeżeli tak, to dlaczego? W konferencji wzięło udział 400 osób z 29 krajów, głównie z Europy. Polskę reprezentowało 9 osób, w tym 3 z SGGW, z Katedry Agronomii: prof. dr hab. Piotr Stypiński, dr hab. Maria Janicka i mgr Faisal Angii Pradita (doktorant III roku Szkoły Doktorskiej SGGW).

Obrady toczyły się w pięciu sesjach tematycznych:

  • Jaka jest rola użytków zielonych w bezpieczeństwie żywnościowym?
  • Jak zrównoważyć usługi ekosystemowe?
  • Jakie metody można stosować do monitorowania, oceny i kierowania gospodarowaniem na użytkach zielonych?
  • Na jakich usługach ekosystemowych powinniśmy się skupić?
  • Dla kogo ważne są użytki zielone?

W trakcie obrad wygłoszono 42 referaty i przedstawiono ponad 400 posterów. Jednej z sesji przewodniczył prof. dr hab. Piotr Stypiński (honorowy prezydent EGF).

Podczas sesji terenowej uczestnicy konferencji odwiedzili m.in. Wageningen, które słynie z uniwersytetu rolniczego i instytutów badawczych. Zobaczyli typowy holenderski krajobraz z polderowymi, rozległymi łąkami torfowymi, krowami mlecznymi, ptakami i wiatrakami.

zdj. M. Janicka