XXVII Warsztaty Zootechniczne z udziałem pracowników Katedry Agronomii

W dniach 28-30 czerwca 2024 roku w Gospodarstwie demonstracyjnym LAUKS RUMIAN – Wolny Chów Zwierząt – Agnieszki Prochal i Piotra Rydla odbyły się XXVII Warsztaty Zootechniczne nt. „Transfer osiągnięć technologicznych i naukowych do praktyki rolniczej organizowane przez Warszawskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Katedrę Agronomii Instytutu Rolnictwa reprezentowały dr hab. inż. Barbara Borawska-Jarmułowicz oraz dr inż. Grażyna Mastalerczuk. W ramach sesji posterowej zaprezentowały temat: „Niedestrukcyjne metody oceny plonowania i wartości runi łąk i pastwisk.

Gospodarstwo wdrożeniowe ekologiczne LAUKS RUMIAN położone jest we wsi Rumian w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Od 2003 roku właściciele gospodarstwa prowadzą hodowlę zachowawczą bydła rasy Polskiej Czerwonej użytkowanego w kierunku mięsnym, konika polskiego oraz owiec rasy świniarka i pomorska wykorzystywanych jako żywe kosiarki na farmie fotowoltaicznej w gospodarstwie. W gospodarstwie produkcja jest realizowana w zamkniętym obiegu materii organicznej w symbiozie z fauną i florą występującą na terenach około 300 ha trwałych użytków zielonych.

Podczas warsztatów praktycznych gościom zaprezentowano rasy zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Ponadto, uczestnicy warsztatów zobaczyli różnorodne zbiorowiska roślinne pastwisk wchodzących w skład gospodarstwa, zapoznali się z aspektami wdrażania systemu bale grazing (wypas balotowy) oraz przyjaznymi środowisku i przeciwdziałającymi zmianom klimatu technologiami retencjonowania wody i produkcji energii.

zdj. G. Mastalerczuk